Pálava a okolí
V okolí najdete mnoho atraktivních turistických cílů. Pokud vás zajímá historie či architektura, mnoho památek můžete navštívit v blízkých místech jako jsou Valtice, Lednice, Mikulov či Břeclav. Oblíbenou destinací je právě Lednicko-Valtický areál, který je zapsaný do seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Umístění obce v CHKO Pálava zase zaručuje, že příroda je zde skutečně nádherná a nedotčená a vy tak můžete objevovat její krásy. Pro rodiny s dětmi je ideální nově otevřený aquapark v Pasohlávkách.
Zajímavé turistické cíle v okolí
Vybraný turistický cíl na mapě
Milovice
I přímo v naší malé obci najdete několik zajímavých památek. Dominantou návsi je kostel sv. Osvalda postavený v 17. století a později rozšířený do současné podoby. Poblíž můžete obdivovat památkově chráněnou kapličku sv. Jana Nepomuckého a u silnice k Pavlovu narazíte na typická boží muka. Pokud vás nohy donesou až k vesnickému hřbitovu, jistě si povšimnete jeho brány s renesančními prvky pocházející ze 17. století.
Pahorkatina na jihozápadě Milovic patří již do CHKO Pálava, která tak obec přímo protíná. Můžete tím pádem snadno vkročit do nádherné a jedinečné přírodní oblasti plné vzácných druhů. Místní dubové a habrové porosty a stepní vegetace jsou totiž domovem pro mnoho chráněných druhy rostlin i živočichů a byly tak vyhlášeny přírodní rezervací Milovická stráň.
Křivé jezero
Lokalita Křivého jezera je chráněná národní přírodní rezervace. Vyskytuje se zde řada vzácných druhů rostlin i živočichů, které jinde těžko uvidíte – uveďme třeba bobra evropského, listonoha jarního nebo hnízdící husy velké.
Křivé jezero je tak jedinečnou ukázkou lužní krajiny s porosty tvrdého i měkkého luhu, nivní loukou a odstaveným říčním ramenem, která před vybudováním Novomlýnských nádrží byla na dyjské nivě běžná. Vzhledem k maximální snaze o zachování její nedotčenosti je ale možné jí navštívit pouze s pověřeným průvodcem. Jistě ale stojí za vidění, proto Centrum ekologické výchovy Pálava v Mikulově pořádá od června do října pravidelné exkurze.
Vodní nádrž Nové Mlýny
Vodní nádrž Nové Mlýny je ve skutečnosti soustavou tří přehradních nádrží na řece Dyji. Do 70. let minulého století byla dyjská niva nejrozsáhlejší lužní krajina ve střední Evropě. Ale vzhledem ke škodám, které na obcích a zemědělských plodinách nechávaly každoroční záplavy, došlo k výrazným vodohospodářským úpravám. Vznikla tak soustava Horní Mušovské, Střední Věstonické a Dolní Novomlýnské přehrady, která oblasti pod Pálavou dodala další významné turistické využití.
Horní Mušovská nádrž slouží pro závlahy a rekreaci. Střední Věstonická nádrž je přírodní rezervací s umělými ostrůvky pro hnízdění ptáků. Na jednom z těchto romantických ostrůvků je zachován románsko-gotický kostel sv. Linharta. Ten je zároveň jediným svědkem po zatopené vsi Mušov. Dolní Novomlýnská přehrada pak slouží opět převážně pro rekreaci, ale i závlahy a výrobu elektřiny.
Nové Mlýny jsou tak rozsáhlou rekreační oblastí, kde si přijdou na své rodiny s dětmi při koupání nebo výletech na lodičkách či šlapadlech i sportovci při windsurfingu, kitesurfingu nebo třeba jachtingu. Svoje klidné koutky si ale bez problémů najdou vášniví rybáři. Okolí je ideální jak pro pěší výlety, tak pro cykloturistiku.
CHKO Pálava
Chráněná krajinná oblast Pálava představuje typickou původní krajinu Moravy a je již z dálky dobře poznat díky nezaměnitelnému profilu Pavlovských vrchů. Původní biosférická rezervace Pálava byla v minulých letech rozšířena o cenná území sousedního Lednicko-valtického areálu a část dolního Pomoraví a nyní tvoří biosférickou rezervaci Dolní Morava.
Pálava je tvořena čistými druhohorními vápenci a její hřeben probíhá v délce necelých dvaceti kilometrů. Nejvyšším bodem Pálavy je Děvín s výškou 554 m n. m. a severně od Mikulova se vypíná vrch Turold, který v sobě ukrývá nedávno zpřístupněné jeskyně s krasovou výzdobou. Jednou z neodmyslitelných mikulovských dominant je Svatý kopeček s křížovou cestou, ten je zároveň vzácnou přírodní rezervací přímo na okraji starobylého města.
Na území CHKO leží část nivy řeky Dyje se svými lužními lesy, loukami a mokřadními i vodními společenstvy. Jednou z nejznámějších lokací tohoto typu se vzácnou a chráněnou faunou i flórou jsou Křivé jezero nebo Slanisko u Nesytu.
Památková rezervace Pavlov
Už v 15. století byl Pavlov největší vinařskou obcí na mikulovském panství. Majetní vinaři zde zbudovali své sklepní domy s typickými okázalými barokními štíty a často i nikou se soškou patrona vinařů sv. Urbana. V jejich přízemí obvykle bývá přístupný vchod do lisovny a sklepa. Těchto devatenáct památkově chráněných sklepních domků s barokními fasádami má často zdobená průčelí plastickou výzdobou ovlivněnou architekturou nedalekého Mikulova. Vinařské domy však nejsou jedinou památkou pavlovské rezervace. Své nezaměnitelné a specifické kouzlo má například i barokní hřbitov a řada selských gruntů z 18. století na návsi obce.
Děvín-Kotel-Soutěska
Vrch Děvín je se svými 554 m n. m. nejvyšším bodem Pálavy. Má typickou siluetu, ke které již po staletí patří Děvičky – turisty často navštěvovaná zřícenina středověkého hradu. Spolu se sousedním vrchem Kotel a Soutěskou tvoří významnou přírodní rezervaci. Při svých toulkách přírodou zde narazíte na neobvyklé kombinace horských a stepních druhů. Je zde například jediné místo v celé republice, kde roste písečnice velkokvětá. Dalším republikovým unikátem je největší populace kosatce nízkého. Pokud se budete pohybovat mezi skalami tiše jako myšky, jistě narazíte i na ještěrku zelenou nebo kobylku ságu. O těchto a mnoha dalších zajímavostech rezervace se více dozvíte na naučné stezce, na kterou vás zavedou turistické trasy.
Mikulov
Město Mikulov najdete v jižním cípu CHKO Pálava a biosférické rezervace Dolní Morava. I na samotném území města a v jeho blízkém okolí tak můžete obdivovat přírodní rezervace se vzácnou stepní květenou, jako jsou Svatý kopeček, Turold nebo Šibeničník. O výjimečnosti těchto lokalit svědčí i fakt, že celá rezervace spadá pod ochranu organizace UNESCO.
Město samotné zdraví své návštěvníky již z dáli svým unikátním panoramatem se siluetami mikulovského zámku a Kozího hrádku obklíčenými vápencovými útvary Svatého kopečku a Turoldu. Přes osm století staré město staví na odiv mnoho architektonických památek a to jak církevního, tak světského původu. Centrem města je malebné renesanční náměstí. Neměli byste určitě minout ani zámek a rozsáhlé židovské město, které tvoří podzámčí. To je doložené od 14. století a patřilo k nejvýznamnějším na Moravě díky sídlu zemského rabína. O historii a všech památkách zdejší rozsáhlé židovské čtvrti se dozvíte z naučné stezky.
Město si dlouhá léta zachovalo svou pozdně středověkou podobu, proto bylo jeho jádro prohlášeno městskou památkovou rezervací. Jedinečná atmosféra tohoto starobylého vinařského města vás zcela pohltí a jistě si z něj odnesete mnoho příjemných vzpomínek a nových poznatků o minulosti i současnosti tohoto výjimečného místa.